Blogowanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na promocję swoich usług, jak i firmy. Pozwala ono nie tylko na reklamę nas samych, ale również na dodatkowy zarobek. Jak jednak zacząć prowadzić bloga oraz co na nim pisać? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki dla osób, które stawiają pierwsze kroki w blogosferze.

Jaki będzie nasz cel?

Aby zacząć prowadzić swojego bloga, potrzebujemy wyznaczyć jego cel. Pisanie dla samego pisanie może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Zamiast poruszania każdego tematu, warto wybrać te, które nas interesują i w których czujemy się mocni.

Dzięki regularnej publikacji wpisów możemy wypromować swoją firmę i zdobyć nowych klientów. Ponadto blog umożliwi nam zarobienie dodatkowych środków finansowych, a także stanie się znaną osobą w danej branży. Obranie konkretnego kierunku naszego bloga jest bardzo istotne, aby nie stracić motywacji do dalszego pisania. Ułatwi również zachować konsekwencję działań, zwiększając przy tym naszą skuteczność.

Osiągnięcie wybranego celu jest długotrwałym procesem. Jest mało prawdopodobne, że po paru tygodniach nasz blog zacznie zarabiać sam na siebie. Zamiast stawiać sobie nierealne oczekiwania, warto skupić się na celach, które są w zasięgu naszego wzroku. Przykładowo możemy podjąć działania, aby w przeciągu kilku miesiącu podjąć się współpracy z kilkoma firmami, publikując przy tym regularne wpisy.

Gdzie zacząć blogować?

Kiedy stawiamy pierwsze kroki w blogosferze, zakup własnej domeny czy hostingu wydaje się abstrakcją. Dlatego też dużą popularnością cieszą się darmowe platformy do publikowania treści takie jak WordPress.com czy Blogger.

Jak to jednak zwykle bywa, z darmowymi usługami wiążą się ograniczenia. Nie będziemy mieli zatem za wiele możliwości personalizacji wyglądu blogu. Do wyboru otrzymamy kilka szablonów oraz niewiele wtyczek i dodatkowych funkcji. Ponadto nasza strona tak naprawdę nie będzie należała do nas. Oznacza to, że może ona zostać w każdej chwili przeniesiona lub zamknięta.

Z drugiej jednak strony darmowe platformy dają możliwość prowadzenia swojego bloga osobom, które dopiero zaczynają i nie mają dużej wiedzy technicznej. Prosty i intuicyjny panel jest w tym przypadku dużym ułatwieniem. Dlatego korzystanie z takich platform ma sens zwłaszcza wtedy, kiedy nie wiemy, czy chcemy prowadzić bloga na poważnie.

Płatne systemy zarządzania treścią

Rozwiązania płatne niosą ze sobą znacznie więcej funkcjonalności oraz możliwości. Blog stworzony na płatnej platformie takiej jak WordPress.org może wyglądać jak profesjonalna strona internetowa. Ma to duże znaczenie, jeśli chcemy rozpocząć współpracę z dużymi markami.

Ponadto blog założony na tego rodzaju platformie jest naszą własnością. Dzięki temu nie tylko mamy więcej kontroli nad jego wyglądem, ale również nie musimy się martwić, że nasza praca pójdzie na marne, a strona z jakiegoś powodu usunięta.

Żeby skorzystać z takiego rozwiązania, potrzebujemy zakupić swoją domenę oraz hosting. Domena to nic innego, jak nazwa naszego bloga. Na rynku domen możemy poszukać wolnej nazwy na własny użytek. Bardzo prawdopodobne, że większość z nich będzie zajęta, dlatego musimy się wykazać kreatywnością. Możemy również kupić domenę z naszym imieniem i nazwiskiem, jeśli zależy nam na wypromowaniu marki osobistej.

Hosting zaś umożliwi nam wgranie plików na zewnętrznym serwerze. Za podstawowe funkcje hostingu nie powinniśmy zapłacić więcej aniżeli 100 złotych netto na rok. Przy jego wyborze zwróćmy przede wszystkim uwagę na stabilność oraz pojemność serwera. Nieocenione będzie również sprawdzenie opinii na forach internetowych od innych użytkowników.

O czym należy pamiętać przed publikacją na blogu?

Zanim opublikujemy nasz pierwszy wpis na blogu, warto sprawdzić, czy jest on nie tylko poprawnie napisany, ale także zoptymalizowany. Dopasowanie go do wymogów wyszukiwarki, ułatwi odnalezienie go internecie użytkownikom.

W tym celu należy zwrócić uwagę na takie elementy jak zastosowanie nagłówków H1-H3, podział tekstu na akapity, napisanie odpowiedniej ilości znaków, wybór czytelnej czcionki oraz pogrubienie najważniejszych informacji. Przejrzysta struktura tekstu, ułatwi jego czytanie, co z pewnością docenią czytelnicy. Warto w tym punkcie wspomnieć o edytorach treści, które podpowiadają nam na każdym etapie pisania tekstu jakich słów kluczowych, semantycznych i ile razy użyć. Ponadto edytory takie jak Contadu.com działające na podstawie analizy data driven zasugerują nam jaka jest optymalna długość tekstu, którą powinniśmy przygotować.

Nie zapomnijmy również o doborze zdjęć. Grafiki i wykresy uatrakcyjniają treść i przyciągają uwagę. Możemy pobrać je z darmowych banków zdjęć, jak też zakupić z płatnych portali. Żeby zaś posłużyć się dedykowanymi grafikami, możemy wejść we współpracę z grafikiem.

Istotny jest również sam język, jakim będziemy się posługiwać. Poprawność językowa jest oczywiście obowiązkowa. Jednakże sam styl tekstu powinien być dobrany pod daną grupę docelową. Weźmy pod uwagę styl życia grupy docelowej jak płeć, wiek oraz wykształcenie. Nasz przekaz musi być zrozumiały oraz atrakcyjny dla wybranych użytkowników.

Prowadzenie bloga to coraz częstszy sposób na promowanie swoich usług. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i dużych firm. Blogowanie stało się modne, a co za tym idzie – bardziej wymagające. Dlatego też musimy wybrać odpowiednią strategię i pozostać konsekwentni w działaniach, aby odnieść sukces.