Link linkowi nierówny. Obecne zmiany algorytmu Google sprawiły, że pojawiło się wiele nieścisłości oraz pytań związanych z linkowaniem. Dlatego warto sprostować ten temat i wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z linkbuildingiem oraz wyróżnić rodzaje linków, które wpływają na pozycję naszej witryny.

Linkbuilding, czyli linkowanie zewnętrzne

Linkowanie zewnętrzne to część pozycjonowania, polegająca na pozyskaniu wartościowych odnośników z innych serwisów. Natomiast sam link to inaczej odnośnik, który przekierowuje użytkownika do wybranej podstrony.

Tego rodzaju link może występować jako zwykły adres URL, anchor tekst, a nawet grafika. W przypadku anchor tekstu użytkownik nie widzi adresu, ale wybrane przez nas słowo kluczowe, które jest zaszyte w kodzie HTML.

Naturalny profil linków

W 2013 roku Google wprowadziło algorytm Pingwin, który diametralnie zmienił pozycjonowanie stron internetowych, a przede wszystkim linkowanie. Aktualizacja miała na celu zdeklasowanie linków, które pojawiał się w sieci na masową skalę, co tworzyło zwykły spam na stronach internetowych.

W czasie pozycjonowania witryny warto zachować naturalny profil linków, czyli jak najbardziej autentyczny styl według wyszukiwarki, jak i użytkownika. Unikajmy zatem sztucznych odnośników, które przypominają zwykły spam.

Skoncentrujmy się za to na pozyskiwaniu linków z jakościowych źródeł, które będą tematycznie związane z naszą witryną. Przy obecnych algorytmach Google liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. I raczej nie przewidujemy, żeby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Rodzaje linków

Miejmy na uwadze, że linkowanie nie zachodzi tylko na zewnątrz serwisu, ale także w jego obrębie. Jest to tak zwane linkowanie wewnętrzne. Polega ono na umieszczaniu linków w naszej treści, jak też w stopkach, czy na blogu. Dzięki nim użytkownik i robot wyszukiwarki łatwiej poruszają się w obrębie witryny.

Z kolei linkowanie zewnętrze, które jest głównym przedmiotem naszego artykułu, to wszelkie linki, które umieszczamy sami, jak też inni użytkownicy.

Linkowanie naturalne to właśnie odnośniki pozostawione przez użytkowników. A przynajmniej na takie powinny wyglądać. Żeby były skuteczne dla pozycjonowania witryny, nie powinny być oznaczone atrybutem nofollow.

Linkowanie nienaturalne są przeciwieństwem linków autentycznych i naturalnych. Przybierają one postać spamu, najczęściej na forach internetowych, czy w komentarzach na blogach. Niestety nie mają one takiego wpływu na pozycję witryny, jakiego byśmy oczekiwali. Co gorsze, mogą nam zaszkodzić. Nie tylko wyszukiwarka uzna naszą stronę za spamującą, ale także użytkownicy zaczną ją tak odbierać.

Czy warto jeszcze dodawać linki na katalogach SEO i forach internetowych?

W ostatnich latach pozycjonowanie uległo znacznym zmianom. To, co kiedyś działało, dzisiaj jest już nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Warto więc śledzić najnowsze trendy oraz aktualizacje algorytmów, zwłaszcza w przypadku linkowania.

Duże zmiany zaszły przy katalogach SEO. Kiedyś masowo wykupywano miejsce na odnośnik do naszej witryny na tego rodzaju stronach. Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej. Katalogi SEO nie przekazują już tak dużej mocy, jak było to wcześniej.

Czy zatem warto korzystać z katalogów, które się uchowały? Tak, ale w określonych przypadkach. Najlepiej jest linkować z największych portali. Tylko one w jakikolwiek sposób mogą poprawić pozycję naszej witryny.

W przypadku for internetowych należy zachować ostrożność. Po ostatnich aktualizacjach algorytmu  odnośniki umieszczane w komentarzach mają atrybut UGC. Pomimo że z założenia działa on podobnie, jak wcześniej znacznik nofollow,  na obecną chwilę oba atrybuty mogą stanowić podpowiedź dla wyszukiwarki przy ustalaniu pozycji.

Unikajmy jednak spamowych komentarzy, które nie przekazują żadnej wartości merytorycznych. Zamiast tego wypowiadajmy się jako eksperci, którzy mogą pomóc w danej dziedzinie. Z kolei odnośnik powinien być tylko dodatkiem, a nie celem umieszczenia komentarza.

Skąd pozyskiwać mocne linki?

Źródeł pozyskiwania linków jest bardzo dużo. Ważne jednak, aby postępować zgodnie z algorytmem i kierować się jakością strony linkującej. Mocne linki możemy pozyskiwać poprzez:

– Artykuły sponsorowane – odgrywają one w pozycjonowaniu coraz większą rolę. Są częścią strategii content marketingowej, pomagającej nie tylko w osiągnięciu wyższej pozycji, ale także w zwiększeniu rozpoznawalności marki.

Tego rodzaju publikacje warto umieszczać na dużych portalach tematycznie związanych z naszą stroną. Sam link powinien być wpleciony naturalnie w treść, aby nie wyglądać jak nachalna reklama. Dzięki temu możemy pozyskać ruch także z samej strony linkującej.

– Blog jest kolejnym, skutecznym miejscem do umieszczania linków, tym razem w obrębie naszego serwisu. Daje nam możliwość publikacji treści, skupionych nie tylko na samym odnośniku, ale także na sposób na nasycenie strony słowami kluczowymi. Dzięki temu nasza witryna będzie wyświetlała się na coraz więcej zapytań użytkowników.

– media społecznościowe – co prawda linki z postów nie wpływają na SEO, ale na zaangażowanie odbiorców już tak. Warto zatem prowadzić firmową stronę, która przybliży nasze usługi grupie docelowej i nawiąże z nią kontakt. Interakcje oraz zaangażowanie przełożą się na ilość wejść na stronę, co jest głównym celem pozycjonowania.