SEO copywriting obejmuje wszystkie treści w obrębie danej strony internetowej. Teksty SEO mają zadanie nie tylko wspomóc pozycjonowanie, ale również zwiększyć zainteresowanie daną marką. Dzięki nim strona zyskuje wyższe miejsce w wyszukiwarce i jest chętniej odwiedzana przez użytkowników. Jak jednak pisać skuteczne treści, które będą spełniały wymogi wyszukiwarki oraz oczekiwania użytkowników?

Najważniejsze elementy SEO copywritingu

Tworzenie treści na strony internetowe oraz publikacja artykułów sponsorowanych to część strategii content marketingowej, która w tej chwili w największym stopniu decyduje o sukcesie marki w internecie. Jednak, żeby marketing treści faktycznie był aż tak skuteczny, trzeba poznać jego tajniki, które zoptymalizują tekst pod wyszukiwarki oraz uatrakcyjnią go dla użytkowników.

Najważniejszy jest tytuł

Tytuł to najważniejszy element tekstu, który użytkownik widzi w pierwszej kolejności. Nie umyka on uwadze również robotom wyszukiwarki. Dlatego warto poświęcić mu jak najwięcej czasu.

Kluczem do dobrego tytułu jest przede wszystkim odzwierciedlenie treści oraz uwzględnienie najważniejszej frazy, na którą chcemy się pozycjonować. Najlepiej, aby słowo kluczowe było na samym początku. Jeśli wymaga tego zabieg stylistyczny, może ono być również na końcu. Najważniejsze, aby zachować naturalność i poprawność językową.

Co jeszcze pomoże uatrakcyjnić tytuł dla użytkownika? Przede wszystkim wszelkie wyliczenia są bardzo dobrze widziane. Oprócz nich warto, aby użyć frazy, która jest często wyszukiwana. Najefektywniejsze tytuły łączą obie te kwestie. Tym sposobem uzyskujemy konstrukcje typu: „5 sposób na…”, „Jak poradzić sobie z…”. Warto być kreatywnym, ale przede wszystkim sprawdzać reakcje i oczekiwania odbiorców.

Meta description

Meta description, czyli opis zawartości to tekst, który wyświetla się pod tytułem jeszcze na poziomie wyszukiwarki. Zwykle jest to koło 160 znaków ze spacjami, czyli nie więcej niż 2 zdania średniej długości.

Napisanie dobrego meta description to nie lada sztuka, o której nie należy zapominać. Wpływa ona  na pozycjonowania oraz współczynnik kliknięć. Postarajmy się zatem streścić jak najkrócej najważniejsze i najciekawsze elementy tekstu, mogące zainteresować naszego użytkownika. Pamiętajmy oczywiście o użyciu słów kluczowych, na które zwrócą uwagę roboty wyszukiwarki.

Treść

Najważniejszym przykazaniem copywritera SEO jest pisanie unikalnych tekstów. Co to oznacza? Przede wszystkim to, aby nie kopiować tekstów z innych stron, których nie napisaliśmy. Algorytmy Google’a są  wyczulone na ten aspekt już od 2006 roku. W przypadku duplicate content możemy liczyć się z tym, że wyszukiwarka nas ukarze, co będzie dla nas bardzo odczuwalne.

Nie warto zatem kombinować! Teksty napisane przez copywritera powinny być w pełni unikalne. Kopiowanie, a nawet używanie synonimizerów nie przyniesie nam oczekiwanych skutków. Zachowajmy więc oryginalność. Piszmy ciekawie i odpowiadajmy w swoich tekstach SEO na najczęstsze pytania zadawane przez użytkowników. Pełna poprawność językowa, stylistyczna oraz ortograficzna to oczywiście konieczność.

Jak znaleźć odpowiednie słowa kluczowe?

Żeby tekst SEO pomagał stronie w osiąganiu jak najlepszych wyników w wyszukiwarce, musi zawierać odpowiednią liczbę słów kluczowych. Zanim przejdziemy do ich znajdywania, warto na początek poruszyć aspekt ich nasycenia.

Treści, które publikujemy w internecie, muszą być przede wszystkim ciekawe oraz naturalne. A co za tym idzie, nie mogą przypominać spamu. Zbytnie nasycenie ich słowami kluczowymi może niestety do takiego efektu doprowadzić. Co zatem zrobić? Dopasujmy ich ilość do długości artykułu. Przyjmuje się, że ich odpowiednia ilość mieści się w przedziale od 2 do 5%. Wartość powyżej może być potraktowana przez wyszukiwarkę jako spam.

Przejdźmy teraz do ich wyszukiwania. Żeby wiedzieć, jak je znaleźć, dobrze jest rozumieć, czym one są. Słowa kluczowe to frazy, które są często wyszukiwane przez użytkowników. Może to być jedno słowo, jak i 5, a nawet więcej. Warto je dopasować do oferowanych przez nas usług, aby użytkownik, który nas znajdzie za ich pomocą, odnalazł to, czego szukał.

W tym celu nie zalecamy korzystania z podpowiedzi w wyszukiwarce, które są coraz bardziej dopasowane do danego użytkownika. Zamiast nich warto użyć specjalistycznych programów SEO, które pomogą nam znaleźć najczęściej wyszukiwane frazy oraz pokażą ich konkurencyjność.

Linki w obrębie tekstu

Pozycjonowanie jest nieodłącznie związanie z link buildingiem, czyli umieszczaniem linku do pozycjonowanej strony w obrębie tekstu. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli publikujemy treść na zewnątrz.

O czym warto pamiętać? Przede wszystkim, aby zachować różnorodny profil linków, pozyskiwanych z różnych źródeł. Dotyczy to przede wszystkim treści odsyłacza. Warto, aby część odnośników zawierała tak zwany anchor tekst, a pozostałe były pod postacią czystego adresu URL.

Jak zatem pisać dobre teksty SEO? Jeśli jesteśmy zapracowanym właścicielem strony internetowej, warto zlecić to zadanie osobie zewnątrz. Dobrze jest się zgłosić do copywritera, a jeszcze lepiej do agencji marketingowej, która pomoże nam nie tylko z treściami, ale również z innymi aspektami SEO i pozycjonowania.