Jak wykazują badania, aż 90% Polaków poszukują odpowiedzi na swoje codzienne pytania w Google. Dla osób, które zajmują się marketingiem, bądź promują swoją działalność w internecie to świetna wiadomość. Wykorzystanie content marketingu pomoże nam w dotarciu do jak największej społeczności. Czy jednak wiemy, jak korzystać z tego narzędzia, aby osiągać wymierne efekty?

Content marketing, czyli nie tylko treść

Na content marketing bardzo często używa się sformułowania marketing treści. I jak najbardziej prowadzenia bloga, publikacja treści na stronie jest kluczowa, aby zbudować wizerunek marki. Jednakże nie zawężajmy się jedynie do samej formy pisanej.

Content marketing jest to całościowa strategia budowy rozpoznawalności. Nie obejmuje ona jedynie pisania tekstów. Do działań contentowych zaliczymy wszelkiego rodzaju treści, które mają na celu dotarcie do naszej grupy docelowej. Mogą więc to być infografiki, posty w mediach społecznościowych, video, webinary, a nawet podcasty.

Wielotorowe działania umożliwiają uatrakcyjnienie przekazu oraz pozwalają na dywersyfikację przygotowanych treści. Dlatego im więcej rodzai treści publikujemy, tym więcej stwarzamy szans  na wzbudzenie zainteresowania.

Dywersyfikacja treści

Jeśli nie wiemy, jaki typ publikacji będzie najbardziej odpowiedni do naszej branży, warto przyjrzeć się potrzebom grupy docelowej, jak też jej charakterowi. Dlatego, jeżeli oferujemy usługi B2B, bardziej zasadne będzie promowanie postów na LinkedInie, aniżeli na Instagramie. W odwrotną stronę reguła będzie taka sama.

Użytkownicy poszukujący usług dla swojego biznesu będą inną grupą docelową, niż ci sami, którzy kupują wyprawkę szkolną dla swojego dziecka. Dzięki dywersyfikacji treści będziemy mogli dotrzeć z odpowiednim przekazem w odpowiednim czasie.

Najbardziej skuteczna forma reklamy

W obecnych czasach ponad połowa polskich użytkowników korzysta z wtyczek, które blokują wyświetlanie banerów z reklamami, czy też wyskakujące okienka. Marketing prowadzony w ten sposób nie jest już efektywny. Internauci unikają takich przekazów jak ognia.

Nie oznacza to jednak, że nadszedł koniec dla reklamowania się online. Wystarczy zmienić formę marketingu na taką, która będzie odpowiadała na potrzeby użytkowników. Warto, żeby reklama nie tylko zachęcała do korzystania z danej usługi, ale także inspirowała, uczyła czegoś nowego i miała neutralny charakter.

Wszystkie te cechy łączy w sobie content marketing. Publikacja artykułów, czy innych przekazów  powinna być zawsze zazębiona z tym, czego poszukuje nasza grupa docelowa. Dzięki temu będziemy się wyświetlać na zapytania internautów, odpowiadającym naszym usługom.

Dlatego, jeżeli prowadzimy sklep ogrodniczy z nawozami i sadzonkami, warto mieć założonego firmowego bloga, gdzie będziemy publikować artykuły dotyczące najczęściej zadawanych pytań i problemów, jakie nurtują każdego ogrodnika – amatora.

Wykreowany w ten sposób wizerunek eksperta pomoże nam w zdobyciu zaufania do naszej marki, a co za tym idzie – do skorzystania z niej. W artykułach tego rodzaju warto tylko nawiązywać do swoich usług, jako formy rozwiązania danego problemu, a nie wyłącznie rozpisywać się na ich temat.

Content marketing charakteryzuje neutralny charakter. To dzięki niemu jest on tak bardzo skuteczny. Niezależnie od tego, czy planujemy publikować na swoim blogu, czy też wykupimy artykuły sponsorowane na zewnątrz powinniśmy zachować natywną formę publikacji.

Wyeksportowanie działań

Jeżeli samodzielnie prowadzimy sklep internetowych, regularna publikacja na blogu, jak też pisanie artykułów sponsorowanych, może być bardzo ciężka do pogodzenia. Dlatego warto część zadań powierzyć specjalistom, którzy poświęcą na naszą obsługę odpowiednią ilość czasu.

W tym celu możemy skorzystać z oferty copywriterów, odpowiadającym nie tylko za przygotowanie treści, ale także za wyszukanie odpowiednich słów kluczowych i optymalizację artykułu pod wytyczne SEO.

Wyeksportowanie działań może okazać się konieczne, jeżeli chcemy korzystać z materiałów video. Filmy, jakie umieszczamy w mediach społecznościowych, a nawet w formie bloga, przyciągają wzrok oraz zaangażowanie użytkowników w większym stopniu aniżeli sama treść.

Jednakże przygotowanie profesjonalnego filmiku wiąże się z posiadaniem odpowiedniego sprzętu oraz oprogramowania. O ile nie robimy tego na co dzień, warto zaangażować to zewnętrzną ekipę, która wykona za nas całą pracę.

Skutecznym rozwiązaniem będzie także współpraca z agencją marketingową. Nawet wtedy, kiedy mamy w swojej firmie dział odpowiedzialny za marketing, świeże spojrzenie może bardzo pomóc. Dzięki agencji marketingowej nie będziemy musieli martwić się współpracą z innymi podmiotami, wszystko będzie zrealizowane w ramach jednej usługi. Ponadto profesjonalnie przygotowana strategia content marketingowa zoptymalizuje nasze działania, co pozwoli dotrzeć do większej grupy odbiorców.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasza marka była rozpoznawalna według tego, co sobie założyliśmy za cel – wykorzystajmy content marketing. Narzędzia, jakim on dysponuje oraz możliwość dywersyfikacji treści to prosta droga do budowania własnego wizerunku.