Czy wiemy, czego potrzebują nasi klienci oraz jak użyć emocji w przekazie reklamowym? Content marketing staje naprzeciw obecnym oczekiwaniom użytkowników, dostarczając nie tylko informacje o produkcje, ale dając również wartość dodaną, która decyduje, czy przekaz jest wartościowy.

Content marketing – najważniejsze narzędzie reklamy

Form reklamy jest wiele, aczkolwiek nie każda z nich działa równie skutecznie jak content marketing. To właśnie jego marki używają, aby nawiązać emocjonalną i trwałą więź z klientem. Jest  głównym narzędziem do tworzenia wizerunku marki, jak też do zwiększania zaangażowania oraz świadomości.

Content marketing stawia na jakość oraz na jednostkowego klienta. Zamiast upychania nienaturalnych tekstów słowami kluczowymi, publikowane są artykuły wysokiej jakości nakierowane do właściwej grupy odbiorców. Przyjemne w odbiorze i wnoszące dodatkową wartość dla czytelnika, skłaniają ku danej marce.

Ponadto nie zapominajmy, że content marketing jest nieodłączną formą SEO, czyli pozycjonowania naszej strony w wynikach wyszukiwania. Wartościowe publikacje, także te na zewnętrznych portalach, wpływają na ranking naszej strony, co przekłada się bezpośrednio na liczbę wejść i kontaktów ze strony potencjalnych klientów.

Internet oczami konsumenta

Tworząc jakąkolwiek kampanię digitalową, zdajemy się niekiedy zapominać o docelowych użytkownikach, dla których ją przygotowujemy. Tym sposobem wysyłane są spamowe maile, a na stronach internetowych dominuje nachalna reklama. Taka forma marketingu niestety nie ma prawa się sprawdzić.

Z ratunkiem przychodzi nic innego jak dobrze zaplanowany content marketing, który przede wszystkim odpowiada na pytania użytkowników i ich potrzeby. Oferta danej firmy jest natomiast środkiem dla rozwiązania problemu, a nie głównym elementem reklamy.

W celu stworzenia dobrej kreacji wybiera się autentyczność i jakość zamiast przypadkowych publikacji, tworzonych na siłę. Użytkownicy internetu są w stanie docenić tylko taką reklamę, która będzie dla nich wartościowa, jak też poruszy ich emocjonalnie, rozwiąże problem, czy też zainspiruje.

Rola emocji w reklamie

Branding emocjonalny działał od zawsze, ale dopiero teraz jest tak dobrze rozumiany oraz wykorzystywany na szeroką skalę. Zbudowanie więzi z marką, zbudowaną na na zmysłach i uczuciach, daje silniejszy efekt, aniżeli najbardziej dokładne statystyki i parametry techniczne.

Jak zatem wykorzystać emocje w content marketingu? Przede wszystkim zidentyfikujmy markę z określonymi wartościami. Zastanówmy się, jakie potrzeby użytkowników możemy spełnić, dzięki naszym usługom. Nawiążmy do uniwersalnych symboli, jakie zostaną odczytane przez wszystkich jednakowo. Przykładowo dom rodzinnym, który kojarzy się z ciepłem, rodziną, ale także z bezpieczeństwem i pewnością.

Nazwijmy konkretnie nasze emocje! Dzięki takim rozwiązaniom nasz content marketing wywoła znacznie silniejsze więzi z odbiorcami aniżeli bezosobowe slogany reklamowe. Znajomość realnych potrzeb użytkowników jest kluczowa, aby do nich przemówić. Zastanówmy się za tym jakie korzyści przynoszą nasze usługi. Niekiedy najbardziej skuteczne będą odpowiedzi najmniej oczywiste oraz nieprzewidywalne. Jak się okazuje, motywacja, jaka nas kieruje, bardzo często ma drugie dno. Dla marketingowca to idealna okazja do zdobycia nowych klientów.

Content marketing – skuteczne nośniki treści

Wiemy już, dlaczego content marketing jest taki skuteczny, czy jednak mamy świadomość, jakie nośniki treści pomogą nam w tym działaniu? Jeśli nie wiemy, na jakie medium się zdecydować, z pomocą znowu przychodzi nasza znajomość grupy odbiorców. To właśnie ich obecność w danych kanałach powinna stanowić dla nas mapę publikacji.

Nośnikiem treści, który jest coraz częściej wykorzystywany to materiały video. Za ich pomocą możemy nie tylko przyciągać uwagę użytkowników na kanałach YouTube, ale także na portalach zewnętrznych. Udostępniony materiał video na social mediach, czy też na blogu rzuca się w oczy i przyciąga uwagę.

W dobie marketingu treści warto wykorzystać także zalety formy wizualne, które wymagają mniejszego skupienia, a są w stanie operować przekazem i emocjami za pomocą obrazu. Takie działanie może być jeszcze bardziej efektowne, aniżeli nawet najlepiej napisany artykuł.

Z tego też powodu dużą popularnością cieszą się prezentacje multimedialne. W wielu branżach jest to wciąż skuteczny nośnik przekazywania informacji w nieszablonowy sposób. Udostępnione prezentacje na przykład na LinkedInie pojawiają się także w wynikach wyszukiwania, powodując dodatkowe wejścia na nasz profil.

Podobnie działać mogą także infografiki. Jeśli mamy do przekazania ciekawe dane, liczby, czy statystyki lepiej jest je przekazać w ten sposób aniżeli jako suchy tekst. Ponadto artykuły urozmaicone infografikami są znacznie popularniejsze i częściej czytane przez użytkowników.

Zadanie sobie pytania, dlaczego ktoś miałyby skorzystać z naszych usług oraz jakie korzyści dla niego się z tym wiążą, jest punktem wyjścia do stworzenia odpowiedniego wizerunku. Content marketing odpowiada zarówno na to, jak i na inne pytania, zmieniając się w zależności od grupy docelowej, jak też od obecnej sytuacji na rynku. Dlatego też wypiera on inne formy reklamy.