Firma pozycjonująca to agencja, której powierzamy swoją stronę internetową, aby ta znalazła się na jak najwyższym miejscu w wynikach wyszukiwania. Tak odpowiedzialnego zadania mogą się podjąć tylko rzetelne i doświadczone agencje. Jak jednak wybrać agencję pozycjonującą, której możemy zaufać? Sprawdzamy, czym powinna się charakteryzować dobra współpraca.

Pozycja firmy pozycjonującej w wyszukiwarce

Czy firma, która się pozycjonuje inne strony, sama powinna zajmować wysokie miejsca w wyszukiwarce? Teoretycznie rzecz biorąc to tak. Jednakże nie powinien to być nasz główny wyznacznik.

Marketing to bardzo konkurencyjna branża. Wiele firm walczy o jak najwyższą pozycję w wyszukiwarce i o TOP3 coraz ciężej. Dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uznać agencje na dalszych pozycjach za równie skuteczne. Najwyższe miejsca zajmują firmy działające na rynku od wielu lat. Jednakże warto pamiętać, że agencje z mniejszym stażem również zatrudniają doświadczonych specjalistów i niższa pozycja nie musi świadczyć negatywnie o nic.

Uczciwe praktyki agencji pozycjonującej

Uczciwe i przejrzyste działania to jedna z głównych cech firmy pozycjonującej. To właśnie te czynniki determinują o skuteczności pracy. Dlatego agencja reklamowa będzie wybierała całe spektrum słów kluczowych, a nie tylko te, które mają najmniejszą konkurencję i łatwiej osiągnąć dzięki wysokie, nic nieznaczące pozycje.

Z kolei my, jako klienci takiej agencji, powinniśmy otrzymywać regularne raporty, uwzględniające działania związane z pozycjonowaniem, jak też z contentem i optymalizacją strony. Dobrze też, aby raport pokazywał efekty dokonanej pracy. Dzięki takiej przejrzystości działań nasza współpraca z firmą pozycjonującą wkracza na wyższy poziom zaufania, kiedy wiemy, że każdej ze stron zależy na tym samym.

Opinia i wizerunek firmy

Wybierając firmę pozycjonującą, łatwo się pogubić. Duża konkurencja sprawia, że agencje walczą o klienta darmowymi wycenami, okresami próbnymi itd. Zanim jednak skusimy się na daną ofertę, warto dowiedzieć się trochę więcej o samej firmie.

Nawet jeśli agencja pracuje od niedawna, może mieć na swoim pokładzie doświadczonych specjalistów, którzy pomogą nam w kwestiach związanych ze stroną. Warto sprawdzić zatem wizerunek firmy. Z dobrymi agencjami współpracują największe i znane firmy. Dlatego zajrzenie do portfolio może okazać się niekiedy pomocne. W dodatku będziemy mogli przyjrzeć się efektom działań prowadzonych przez daną firmę.

Kolejną kwestią jest wizerunek w internecie. Na wszelkiej maści forach internetowych zauważymy mniej lub bardziej pochlebne wpisy dotyczące poszczególnych agencji. Jeśli jakaś firma ma podejrzanie dużo negatywnych opinii – lepiej nie korzystać z jej usług. Przydatne mogą być także opinie znajomych, którzy współpracowali z firmami pozycjonującymi i wiedzą, którą mogą polecić.

Płatność za efekt czy abonament?

Jest to odwieczne pytanie dotyczące agencji reklamowych, które pojawia się w internecie od kilku lat. Jak to z tym w końcu jest? W końcu niejedna duża firma oferuje moduł za efekt aniżeli stały abonament.

Płatność tylko za osiągnięty rezultat może wydawać się bardzo fair. Jednakże w większości przypadków pod płaszczykiem uczciwości może kryć się chęć oszustwa i pójścia na skróty. A należy pamiętać, że w pozycjonowaniu nie ma mowy o skrótach. Osiągnięcie wysokiej pozycji na najlepsze słowa kluczowe zajmuje miesiące, jak nie całe lata. Wszystko zależy od niszy, w jakiej działami, jak i od naszej konkurencji.

Jak zatem działają firmy na efekt? Agencje tego rodzaju bardzo często wybierają słowa kluczowe, które są łatwe do pozycjonowania, jednakże liczba wyszukań w miesiącu jest mniejsza, a co za tym idzie – efekt również jest znikomy. Frazy z mniejszą konkurencją powinny pojawiać się na liście, jednakże nie mogą one przeważać. Wybór słów kluczowych powinien być oparty na analizie branży oraz serwisu, jaki pozycjonujemy, a nie – łatwości i tempie osiągnięcia jakiegokolwiek efektu.

Drugą, gorszą techniką jest pozycjonowanie jak najszybciej, nie zważając na algorytm Google. Tym sposobem agencja pozycjonująca umieszcza wiele spamerskich linków na wątpliwych stronach lub też będzie wykorzystywała inne metody Black Hat SEO. Dopóki Google nie zauważy tych działań, odczujemy nagły wzrost ruchu. Nie jest to jednak powód do radości. Wyszukiwarka wykorzystuje algorytmy, które na bieżąco sprawdzają strony i wykrywają nieprawidłowości. Po nagłym wzroście możemy zauważyć równie szybki spadek. Powrót do poprzedniej pozycji może zająć nam znacznie więcej czasu i będzie też droższy.

Rzetelne i długotrwałe pozycjonowanie za efekt jest po prostu nieopłacalne dla firm, które zajmują się SEO. Dlatego, jeśli chcą one działać uczciwie – proponują model abonamentu, czyli stałej, miesięcznej kwoty, którą płacimy za bieżące działania, które są regularnie raportowane. Niekiedy też jest stosowany model z niższym abonamentem, ale z premiami za określone efekty. W obu przypadkach mamy większe szanse na skuteczną i dobrą współpracę, która poprowadzi nas  do lepszych wyników.