Zarabianie przez bloga jest kuszącą wizją dla wielu osób, które szukają dodatkowego źródła dochodu, a jednocześnie chcą robić coś inspirującego. Jak się jednak do tego zabrać? Okazuje się, że zanim napiszemy pierwszy post, musimy przemyśleć inne aspekty jak wybór domeny czy też samą platformę do blogowania. Od czego zatem zacząć?

Wybór domeny

Odkąd strona internetowa jest naszą wizytówką, wybór jej nazwy jest niezwykle istotny, aby stworzyć swoją markę. W przypadku blogów musimy zastanowić się, jakie tematy mamy zamiar poruszać. Nazwa witryny powinna od razu sugerować jej zawartość. Jeśli nie mamy wybranej ścisłej kategorii, bezpiecznie jest wybrać domenę o możliwie jak najszerszym znaczeniu. Dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać nazwy w trakcie prowadzenia bloga, kiedy zdecydujemy się na inną tematykę.

Warto także rozważyć budowanie marki osobistej, poprzez zastosowanie własnego imienia i nazwiska w domenie. Jest to niewątpliwie najlepsza opcja, jeśli chcemy być kojarzeni jako eksperci w danej dziedzinie. Pomimo że wymaga to dostatecznej pewności siebie w operowaniu danymi, prowadzenie bloga pod swoim nazwiskiem niesie ze sobą wiele zalet.

Jak powinna wyglądać domena naszego bloga?

Kiedy decydujemy się na domenę bez swojego nazwiska, postarajmy się w miarę o jak najprostszą nazwę, którą bez trudu komuś przedyktujemy. Łatwe do zapamiętania nazwy domeny są częściej ponownie odwiedzane. Unikajmy również polskich znaków (dotyczy to także adresów z nazwiskiem). Pomimo tego, że od pewnego czasu możemy zarejestrować taką nazwę, większość użytkowników nie jest przyzwyczajona do znaków diakrytycznych. Wskutek tego mogą pojawić się problemy w odnalezieniu naszej strony.

W przypadku bloga z naszym imieniem i nazwiskiem należy poruszyć jeszcze jedną istotną kwestię. Jak wiemy, nie może być dwóch takich samych nazw domen. Co zatem zrobić, kiedy nasze dane są popularne i adres imienazwisko.pl jest zajęte? W takiej sytuacji mamy kilka rozwiązań. Możemy spróbować sprawdzić dostępność samego nazwiska lub też pseudonimu. Pamiętajmy jednak, aby nazwa była jak najbardziej rozpoznawalna, aby użytkownicy bez trudu połączyli ją z naszą osobą. Ostatnią rzeczą, jaką byśmy chcieli, jest sytuacja, gdzie domena do złudzenia przypomina nazwę innej strony.

Czy zakup domeny jest konieczny?

Kiedy rejestrujemy się na platformach, umożliwiających blogowanie, mamy ograniczoną liczbę wyboru domen, które ponadto będą zawierały nazwę serwisu. Taki adres jest co prawda bezpłatny, jednakże wygląda nieprzyjaźnie. Warto spojrzeć na inne popularne blogi, aby przekonać się, że coraz bardziej przypominają one profesjonalne strony.

Zakup domeny nie zawsze jest też obciążony wysokimi kosztami. Na giełdzie internetowej bez trudu odnajdziemy nazwę, która będzie spełniała nasze wymagania, a jednocześnie nie wydamy na nią majątku. Cena poszczególnych domen zależy od popularności użytych w nich fraz. O ile nie wybierzemy bardzo ogólnych słów kluczowych, nie powinniśmy wiele zapłacić.

Więcej o wyborze domeny pod bloga przeczytasz we wpisie pt. „Jak zacząć blogować?” na platformie Marketer+!

Platforma do blogowania

Jak już wspomnieliśmy, dzisiejsze blogi są coraz bardziej profesjonalne. Nie inaczej jest także z platformami, które umożliwiają prowadzenia swojej strony. Do wyboru mamy dwa najpopularniejsze systemy: blogger oraz wordpress.

Blogger

Blogger, znany też jako blogspot, jest prostą i intuicyjną platformą, polecana przede wszystkim dla osób, które nie mają doświadczenia z CMS i z bardziej rozszerzonymi platformami. Na plus jednak przemawia jego bezpłatna i ogólnodostępna formuła. Możemy także kupować lub pobierać za darmo interesujące nas szablony, a nawet podpiąć kod Google Analytics. Pamiętajmy jednak, że blog na tej platformie nie będzie wyglądał tak samo profesjonalnie, jak na Worpress. Dlatego warto rozważyć na samym początku, czego oczekujemy od systemu.

WordPress

Zanim przejdziemy do WordPressa, należy wyjaśnić, że istnieją dwie platformy: WordPress.org oraz WordPress.com. Nie są one tym samym systemem i obie oferują różne funkcje oraz możliwości. Szukając profesjonalizmu, warto wybrać WordPress.org. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku sami musimy wykupić usługę hostingu oraz wybrać nazwę domeny. Z kolei WordPress.com jest idealny dla osób mniej technicznych, które nie mają czasu lub umiejętności, aby skonfigurować stronę. W wersji bezpłatnej liczba funkcji jest dosyć ograniczona. Warto zatem rozważyć wykupienie planu abonamentowego, gdzie będziemy mogli korzystać z wybranych opcji.

Zarabianie dzięki blogowi

Zyski generowane przez najpopularniejszych blogerów mogą wydawać się niektórym nieprawdopodobne. Jednakże pamiętajmy, że nie ma nic za darmo i za dobrym, znanym blogiem stoją lata pracy. Dzisiaj, kiedy zaczynamy przygodę z blogowaniem, konkurencja jest bardzo silna. Dlatego oprócz pomysłu na siebie, potrzebujemy także wyposażyć się w cierpliwość.

Kiedy z czasem uda nam się zebrać wokół siebie społeczność, zarabianie przez bloga będzie miało sens. Dodatkowe pieniądze mogą pochodzić zarówno z wyświetlanych reklam w systemie AdSense jak też z publikacji artykułów sponsorowanych. Nasz zysk jest zatem uzależniony od ilości użytkowników. Warto zatem skupić się na przygotowywaniu jak najlepszego contentu i promowania bloga w social mediach, aby zebrać wokół siebie dostateczną liczbę odbiorców.