Linki, które prowadzą do naszej strony, przekładają się bezpośrednio na jej pozycje w wyszukiwarce. Pozyskanie jak najmocniejszych odnośników jest kluczowym działaniem w samym pozycjonowaniu, jak i w strategii marketingowej. Jak więc budować skuteczny profil linków już od samego początku?

Czym są linki przychodzące?

Linkami przychodzącymi określamy wszelkie linki, które znajdują się poza naszą witryną na zewnętrznych stronach. Ich podział jest bardzo duży. Sprawdzając swój profil linków, możemy znaleźć zarówno odnośniki z artykułów sponsorowanych, które kupiliśmy, jak i linki z for internetowych, czy z blogów.

Linki zwrotne są umieszczane przez nas albo też przez użytkowników, którzy chcą podzielić się odnośnikiem do danej strony. Witryna na której są umieszczone, jest najważniejsza. Jej jakość oraz pozycja decydują o tym, czy dany link będzie dla nas wartościowy, czy też nie.

Nie zapominajmy także o podziale linków ze względu na ich atrybuty. Obecnie Google daje możliwość oznaczania odnośników jako dofollow, nofollow, a także UGC oraz sponsored. Każdy z nich jest dedykowany do innych źródeł i wskazuje robotom wyszukiwarki, czy mają je uwzględniać w trakcie pozycjonowana.

Z kolei sam wygląd linku może mieć postać anchor tekstu lub też zwykłego adresu URL. W przypadku anchoru możemy spotkać się z nazwą firmy, słowem kluczowym, lub też zwrotem typu „kliknij tutaj”. Wygląd linku powinien być jak najbardziej spójny z tekstem i umieszczony w taki sposób, aby zachować neutralny wygląd.

Pozyskanie mocnych linków do naszej witryny

Jak widzimy, linków do naszej strony może być naprawdę wiele. Klucz w tym, aby były one skuteczne i pomagały w pozycjonowaniu. Warto zatem jak pozyskać odnośniki, które będą najbardziej wartościowe.

Stworzenie swojej strategii

Zanim rozpoczniemy pozyskiwanie linków, warto zastanowić się nad tym jaki profil chcemy zbudować oraz jaki typ odnośników chcemy zdobywać, czy ze słowami kluczowymi, nazwą marki, czy z innymi elementami.

Następną kwestią będzie ustalenie skąd je pozyskać, a także gdzie umieścić. Kiedy przyjmiemy spójną strategię, budowanie mocnego profilu linków będzie znacznie łatwiejsze. Nagromadzenie odnośników danego typu  można uzyskać w ciągu kilkunastu miesięcy do kilku lat. Wszystko uzależnione jest od samej domeny, nad którą chcemy pracować oraz wybraną strategią.

Wybór odpowiednich narzędzi

Pomimo że sam proces umieszczania linków na zewnętrznych portalach nie wymaga specjalistycznych narzędzi, to ich analiza już tak. Dzięki nim możemy sprawdzić profil linków do naszej strony oraz przeanalizować domeny, na których się one znajdują.

Do podstawowych narzędzi należą przede wszystkim takie programy jak Majestic, Ahrefs oraz Clusteric. Żeby z nich skorzystać, należy wykupić abonament, ale w przypadku pozycjonowania taka inwestycja jest jak najbardziej opłacalna.

Przy rozpoczynaniu pracy nad stroną, nie warto analizować każdego linku, prowadzącego do nas. Zamiast tego warto skupić się najpierw na samych domenach, które linkują do naszej konkurencji. Gdy mamy określone główne strony, możemy przejść do analizy szczegółowej każdej z nich, jak i sposobu pozyskania linków.

Jeśli więc widzimy, że nasza konkurencja ma linki z dużych portali branżowych, warto zainwestować w linki do takich domen. W tym celu możemy wykupić na takiej stronie artykuł sponsorowany.

Jak sprawdzić wartość domeny

Żeby jakakolwiek strona pojawiła się wysoko w wynikach wyszukiwania, powinna wyróżnić się autorytetem oraz wysoką oceną. Jak to sprawdzić? Na ocenę danego portalu ma wpływ wiele czynników, również tych off-stie. Są to przede wszystkim:

– wiek domeny

– linkowanie wewnętrzne oraz zewnętrzne

– wygląd, czyli optymalizacja i User Experience

– przystosowanie do urządzeń mobilnych

W przypadku wykorzystaniu narzędzi takich jak Ahrefs czy Majestic możemy spotkać się z innymi współczynnikami. Są one stworzone wyłącznie przez nich, a nie przez Google. Do najczęściej używanych zalicza się DR (domain rate), jak też TF (trust follow). Pamiętajmy jednak o tym, aby korzystać z jednego narzędzia do oceny profilu linków. W końcu to tylko od nas zależy, jakimi współczynnikami będziemy się posługiwać. Dzięki temu uda nam się otrzymać miarodajny raport.

Jak pozyskać mocne linki na samym początku

Z linkowaniem nie musimy długo czekać. Pozycjonowanie oraz optymalizację warto rozpocząć już na samym początku działania witryny. Również na starcie mamy możliwość pozyskania linków z naprawdę mocnych źródeł. Warto tuta wspomnieć rejestr CEIDG, czy KRS. Takie odnośniki także mają znacznie i warto o nich pamiętać, ponieważ są często pomijane.

Oprócz tego warto publikować treści na dużych portalach zewnętrznych. Dzięki analizie linków konkurencji będziemy wiedzieli, na jakie domeny się zdecydować. Żeby umieścić na nich tekst, możemy bezpośrednio skontaktować się z daną platformą, jak też skorzystać z pośredników, którzy mają w ofercie publikację na takich portalach.

Pomimo że pozyskiwanie linków to długofalowy proces, o który należy nieustannie, przynosi on zadowalające efekty. Jeśli brakuje nam czasu na obsługę narzędzi oraz publikację treści, warto zlecić to zadanie agencji SEO, która zajmie się holistyczną obsługą naszej strony.