Zdobycie mocnych linków to główny cel pozycjonowania. Pomimo wielu zmian algorytmów nasz profil linkowy wciąż odgrywa ważną rolę w ustalaniu pozycji w wyszukiwarce. Jak zatem zdobyć odnośniki, które pozyskają dla nas jak najwięcej mocy? Jak się okazuje, sposobów jest niemało. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Linkowanie i ocena linków

W pracy pozycjonera jednym z najważniejszych zadań jest publikacja klikalnych odnośników na portalach zewnętrznych. Im lepsze linki przekierowujące do naszej strony, tym wyższą pozycję zajmiemy w wynikach wyszukiwania. Używany w tym celu algorytm Page Rank jest jednym z najważniejszych czynników, ustalającym ranking.

Po czym jednak poznać, że dany link jest wartościowy? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na pozycję danej strony, na której jest on umieszczony. Wspomniany wcześniej Page Rank, jak też tematyczność oraz ilość i atrybuty linków wychodzących to główne kryteria, jakimi powinniśmy się kierować przy pozycjonowaniu własnej witryny.

Dlaczego warto zdobywać mocne linki?

Mogłoby się wydawać, że cały ten nacisk na pozycjonowanie i linkowanie jest mocno przesadzany. W końcu content is the king, a dobra treść obroni się sama. Czy jednak na pewno? Niestety nie koniecznie, a świat SEO nie jest aż tak kolorowy. Żeby zatem wyświetlać się na najwyższych pozycjach musimy poświęcić trochę czasu, aby zdobyć mocne linki, które można porównać do oddania głosu na naszą witrynę.

Nie zapominajmy również o ich innych zaletach, jak możliwość wyprzedzenia konkurencji oraz większa rozpoznawalność własnej marki. Przekłada się to bezpośrednio na liczbę odwiedzin, jak też dokonywanych konwersji. Tylko za pomocą mocnych linków jesteśmy osiągnąć podwójny efekt, polegający na zbudowaniu widoczności w internecie, przy jednoczesnym wzmocnieniu naszego wizerunku.

Źródła mocnych linków

Jak zdobyć mocne linki do strony? To pytanie zabiera sen z powiek nie tylko pozycjonerom, ale także właścicieli biznesów, którzy samodzielnie próbują zwiększyć swój zasięg. Źródeł pozyskania linków jest wiele, ale niewiele z nich jest skuteczne. Dlatego warto obrać strategię skupioną nie na ilości odnośników, ale ich jakości.

Obecnie mamy wiele możliwości. Nowe algorytmy doceniają nie tylko linki z atrybutem dofollow (które oczywiście cały czas są najmocniejsze), ale także pozostałe odnośniki jak nofollow, sponsored oraz UGC. One również biorą udział w ustalaniu pozycji naszej strony. Sposobów na pozyskanie mocnych linków jest zatem wiele. Na jakich jednak warto się skupić przede wszystkim?

Artykuły sponsorowane

Tworzenie publikacji sponsorowanych, jak i sam content marketing jest jednym z najmocniejszych najpopularniejszych narzędzi wykorzystywanych przy pozycjonowaniu danej witryny. Artykuły sponsorowane wiążą się jednak z koniecznością posiadania odpowiedniego budżetu. W celu ich stworzenia potrzebujemy wykupić miejsce na publikację na danej stronie, jak też musimy zapłacić doświadczonemu copywriterowi, który zna tajniki SEO.

Zaplecza SEO

Posiadanie własnej strony, na której publikujemy artykuły linkujące do naszej strony to jedna z najbardziej bezpiecznych metod pozycjonowania. Dzięki niej mamy pełną kontrolę nad stroną oraz samymi treściami. Warto, żeby takie zaplecze miało charakter zwykłej strony internetowej z jak najlepszym contentem, który sam w sobie będzie generować ruch organiczny. Dodatkowo strona, która jest tematycznie związana z naszym portalem docelowym, może skutecznie obniżyć widoczność konkurencji. Dlatego nie traktujmy zaplecza, jako strony drugiej kategorii. Zamiast tego w pełni wykorzystujmy jego możliwości.

Założenie bloga

Prowadzenia bloga zarówno w obrębie własnej witryny, jak też na zewnętrznych portalach tematycznych nie tylko wzmacnia naszą pozycję, ale również zaangażuje naszą grupę odbiorców. Wiele stron umożliwia założenie  swojego bloga o danej tematyce, którego popularność rośnie szybciej aniżeli blog oparty na platformie WordPress. Założenie zewnętrznego bloga powinno być najpierw skupione na budowaniu zaangażowania, a dopiero później na linkowaniu. Dzięki temu nasze wpisy zyskują na autentyczności, a my unikniemy konsekwencji ze strony webmastera.

Fora internetowe

Wiele mówiło się o tym, że linki z for internetowych nie przyczyniają się do naszej pozycji w Google. Jednakże umiejętnie ich wykorzystanie może przynieść nam dużo pożytku. W przypadku for internetowych unikajmy zalewania spamem w komentarzach. Zamiast tego skupmy się na naturalnym i autentycznym charakterze profilu. Umieszczanie porad i kreowanie wizerunku eksperta pomoże zwiększyć nasz autorytet oraz zaufanie. Z for internetowych bez problemu pozyskamy także dodatkowe linki. Oprócz standardowego linku zewnętrznego w poście możemy umieścić odnośnik także na naszym profilu jako odnośnik graficzny oraz w samej sygnaturze.

Media społecznościowe

Nie próbujemy nikogo oszukać, linki z postów na mediach społecznościowych nie przekładają się bezpośrednio na wyniki wyszukiwania. Ale pośrednio już tak i nie należy rezygnować z prowadzenia profili firmowych. To właśnie dzięki nim możemy zbudować wokół siebie stałą grupę odbiorców, która będzie na bieżąco nas śledzić, a tym samym promować. Wejścia na naszą stronę z mediów społecznościowych będą zaś odnotowane przez narzędzia analityczne Google, a to już wpłynie na naszą pozycję.

Kilka innych ciekawych sposobów na mocne linki w SEO znajdziesz w artykule na blogu Majestic SEO: Mocne linki SEO – 10 skutecznych metod link buildingu