Pozycja naszej strony internetowej zależy w dużym stopniu od profilu linków. Dbając o jego naturalność oraz różnorodność, możemy skutecznie poprowadzić działania SEO i znaleźć się na wyższej pozycji. Żeby tak się stało, potrzebujemy poznać najważniejsze zasady budowania dobrego profilu linków, aby uniknąć podstawowych błędów, a także kary ze strony wyszukiwarki.

Linkowanie a pozycjonowanie

Linkami nazywamy odnośniki, które przekierowują do innego elementu w obrębie danej witryny lub na zewnątrz jej. Mogą one prowadzić zarówno do innej strony, jak i do video czy zdjęcia. Obecnie są one jednym z głównych czynników, na jakich skupiają się pozycjonerzy, aby poprawić pozycję strony w internecie. Jeszcze do niedawna wystarczyło pozyskać jak najwięcej dowolnych odnośników, które prowadziły do naszej strony, aby ta pojawiła się wysoko w wynikach wyszukiwania.

Za sortowanie odpowiedzi na dane zapytanie w Google odpowiada algorytm PageRank, który opierał się początkowo na ilości linków oraz słów kluczowych, wykorzystywanych w kotwicach. Powodowało to, że wiele osób postanawiało pójść na skróty i używało softwaru do linkowania, które pomagało tworzyć automatyczne treści spamerskie ze wbudowanym odnośnikiem. Jak można się domyślać, większość tworzonych w ten sposób tekstów była niskiej jakości i nie dostarczała użytkownikowi wyczerpującej odpowiedzi na pytanie. Google postanowiło to zmienić.

Wspomniany wcześniej algorytm PageRank był zatem udoskonalany, aby móc wykrywać nieuczciwe praktyki i treści spamerski. Dzięki temu wyszukiwarka nauczyła się automatycznie ignorować podejrzane linki, a nawet karać strony, które uciekały się do takich praktyk. W związku z tym współczesny link building stał się trudniejszy, jednakże wciąż jest chętnie wykorzystywany przez marketerów.

Odpowiedni profil linkowy

Linki mogą być pozyskiwane z różnych źródeł, a także przybierać różnorodne firmy. W naszych działaniach powinniśmy kierować się przede wszystkim różnorodnością. Ten sposób osiągniemy  oczekiwane rezultaty, a jednocześnie unikniemy kary ze strony wyszukiwarki.

Odnośniki dzielimy przede wszystkim ze względu na zastosowane atrybuty: follow, nofollow, ugc, sponsored. Każdy z nich wpływa w większym lub w mniejszym stopniu na pozycję naszej strony. Za pomocą atrybutów oznaczymy mniej ważne odnośniki (nofollow), za którymi robot Google ma nie podążać, jak też te uzyskane poprzez sponsorowane artykuły (sponsored) czy przez komentarze użytkowników na forach (ugc). Z kolei atrybut follow jest przypisywany pozostałym odnośnikom, w przypadku których chcemy, aby robot Google za nimi podążył.

Źródła linków

Żeby linkowanie odniosło oczekiwany efekt, powinniśmy skupić się na pozyskaniu odnośników z różnorodnych źródeł, których treść będzie unikalna oraz wartościowa. Pamiętajmy bowiem, że moc linku uzależniona jest od wartości drugiej witryny. Warto zatem wybierać tylko te portale, które cieszą się autorytetem w oczach Google oraz popularnością wśród użytkowników.

Wartościowe odnośniki możemy pozyskiwać poprzez płatne artykuły sponsorowane, gdzie płacimy za możliwość umieszczenia tekstu na wybranej witrynie. Oczywiście cena publikacji uzależniona jest od wielkości portalu i jego wartości. Nie powinniśmy jednak obawiać się, że koszty przewyższą  zyski. Efekty artykułów sponsorowanych są bowiem znacznie większe.

Innym sposobem jest publikacja contentu na zewnętrznych blogach, a także udostępnienie poradników, case study czy baz wiedzy. Także linki w mediach społecznościowych mogą okazać się przydatne. Pomimo tego, że zawierają one atrybut nofollow i nie mają teoretycznie wpływu na naszą pozycję, generują większy ruch na stronie poprzez wejścia użytkowników z danego portalu.

Wykorzystanie anchorów

Anchor text to treść, która pojawia się pod linkiem. Najczęściej jest to wybrane słowo kluczowe lub też sam adres URL. Podobnie jak w przypadku źródeł, nasz profil linków powinien być zróżnicowany także pod względem anchorów.

SEO friendly anchor powinien wykorzystywać odpowiednie wyrażenie. Najmocniejsze będą odnośniki z dokładnym dopasowaniem słowa kluczowego na przykład: buty do biegania. Natomiast słabsze okażą się linki z anchorem generycznym, czyli wykorzystujące zwroty jak: tutaj, więcej, zobacz.

Nie zapominajmy również o potędze słów kluczowych z długim ogonem. Pomimo tego, że są one rzadziej wyszukiwane przez internautów, mogą przynieść lepsze efekty. Przemawia za nimi także fakt konkurencyjności. O wiele łatwiej jest uzyskać wysoką pozycję na dłuższe frazy kluczowe niż główne. Dzięki temu szybciej zobaczymy pierwsze rezultaty działań. Specjaliści od pozycjonowania zalecają równoległe wykorzystywanie słów kluczowych z dłuższym ogonem, jak i głównych fraz.

Podsumowanie

Do zbudowania dobrego profilu linków potrzebna jest różnorodność oraz dywersyfikacja. Nie bójmy się zatem sięgać do wielu źródeł i wykorzystywać różne słowa kluczowe. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu strategii możemy odpowiednio pokierować naszymi działaniami, aby pozycjonowanie przyniosło zamierzony efekt.