Dlaczego konkurencyjne blogi zdobywają nowych odbiorców, a Twoje posty trafiają w eter? Nawet najlepsza treść nie obroni się sama w internecie bez optymalizacji. Dzięki kilku prostym zabiegom możemy dotrzeć do znacznie szerszego grona i zdobyć nowych fanów.

Dlaczego warto optymalizować bloga?

Na przygotowanie ciekawej treści poświęcamy niekiedy długie godziny. Staramy się dobierać jak najlepsze tematy, zaskakiwać i być unikalnym. Google lubi ciekawe treści, ale jeszcze bardziej lubi, kiedy są one dodatkowo zoptymalizowane, a więc dostosowane do wyszukiwarki.

Optymalizacja może się wydawać niedostępnym narzędziem, dedykowanym wyłącznie agencjom marketingowym. Warto jednak uchylić rąbka tajemnicy. Kilka prostych działań i odpowiednie narzędzia pomogą nam zoptymalizować bloga. W zamian zyskamy wyższą pozycję w wyszukiwarce, a co za tym idzie – szereg nowych odbiorców.

Jak wybierać tematy wpisów?

Jeśli jesteśmy ekspertami danej branży, chcemy podzielić się naszą fascynacją i przekazać garść wskazówek i inspiracji. Znając dobrze dany temat, jest nam o wiele łatwiej przygotować merytoryczne wpisy. Musimy jednak unikać tzw. klątwy wiedzy, która nie pozwala nam na opisanie problemu osobie, która sama nie jest ekspertem.

Problem ten dotyka praktycznie każdego. Jednakże będąc go świadomymi, możemy łatwo go uniknąć. Szukając zatem odpowiedniego tematu wpisu, warto sugerować się tym, czego sami wyszukiwali użytkownicy. To właśnie na tych zagadnieniach dobrze się skupić, aby docierać do jak najszerszego grona.

Warto, aby tytuły wpisów, odzwierciedlały wpisywane frazy. Żeby je poznać, pomogą nam podpowiedzi Google, jak też dedykowane narzędzia SEO. Do najpopularniejszych bezpłatnych programów należy : Answer the public oraz UberSuggest. Pokażą nam one najczęściej wyszukiwane hasła do danej tematyki.

Słowa kluczowe

Pozostając w tematyce fraz, warto wspomnieć o słowach kluczowych. To właśnie one powinny pojawiać się zarówno w tytule, jak i w treści. Używając tych samych narzędzi, możemy wybrać hasła, które pasują zarówno do tematyki postu, jak i do wyszukiwań użytkowników.

Słowa kluczowe powinny być wplecione w treść tekstu oraz w śródtytuły. Możemy je także dodatkowo pogrubić. Zwracajmy uwagę na to, aby zachować naturalny ton wypowiedzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odmieniać słowa kluczowe, czy też dodawać przysłówki, aby uniknąć wyrażeń typu: „zapraszamy do salon fryzjerski Kraków”. Google obecnie dobrze radzi sobie z językiem polskim i nie ma potrzeby wpisywać dosłownych zapytań, aby wyszukiwarka je odpowiednio skategoryzowała.

Optymalizacja treści

Jeśli mamy już wybrane najlepsze słowa kluczowe, które pomogą nam dotrzeć do jak największego grona, osiągnęliśmy już połowę sukcesu. Nie chcielibyśmy przecież, aby przez brak lub niewłaściwą optymalizację, znaleźć się na niższej pozycji. Co zatem warto zrobić?

Dostosowanie tytułu

Zacznijmy od samego tytułu. W końcu to jego zobaczą użytkownicy jako pierwsi. Dobrze zatem, aby był on odpowiednio skonstruowany. Oprócz tego, co w nim zawrzemy, ważne jest także to, jak zrobimy.

W tym celu starajmy się umieszczać słowa kluczowe jak najbliżej początku. Unikajmy nienaturalnych wyrażeń, ciągów słów itd. Tytuł powinien być krótki (maksymalnie około 65 znaków ze spacjami) oraz jasny i czytelny dla odbiorcy.

Optymalizacja meta description

Opis wpisu, czyli meta description to kilka zdań, jakie wyświetla się pod tytułem nas stronie z wynikami wyszukiwania. Sam opis nie wpływa na naszą pozycję, ale z racji tego, że jest to jedna z pierwszych rzeczy, jakie widzi użytkownik, warto mu poświęcić chwilę.

W tym celu postarajmy się zawrzeć w kilku słowach najciekawsze rzeczy i zachęcić użytkownika do wejścia na stronę. Nie ma uniwersalnego przepisu na idealny opis, dlatego warto testować i sprawdzać, co najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku.

Pamiętajmy, aby zawrzeć w nim słowo kluczowe oraz nie rozpisywać się za wiele. Średnia długość meta description wynosi około 150 znaków ze spacjami. Reszta opisu nie będzie dla użytkownika widoczna.

Optymalizacja treści

Kiedy mamy już omówiony tytuł oraz opis, warto przyjrzeć się na zawartość wpisu, jaką chcemy przedstawić użytkownikowi. Kwestia takie jak unikalny content oraz poprawność językowa i merytoryczna, uznajemy za oczywistość. Skupmy się zatem, czego nie może zabraknąć w naszym wpisie pod względem SEO.

Nasz blog powinien być nasycony, wcześniej omówionymi, słowami kluczowymi. Uważajmy jednak na ich zagęszczenie, aby przypadkiem nie spamować. Oprócz treści oraz nagłówków i tytułów powinny pojawić się one również w przypadku opisów grafik. Dodanie atrybutów ALT do zdjęcia pomoże wyszukiwarce je odczytać i odpowiednio sklasyfikować, dzięki temu może ona być widoczna pod wybranym słowem kluczowym w Google Grafika. Pamiętajmy o skompresowaniu zdjęcia, aby jego rozmiar nie spowalniał ładowania się witryny.

Żeby wyszukiwarka bez problemu poruszała się po naszym wpisie, warto użyć także kodu HTML do zaznaczenia paragrafów, nagłówków itp. Całe szczęście nie musimy w tym celu znać języka programowania. Obecnie wiele systemów CMS pozwala na łatwe dodanie nagłówków H1-H5 oraz pozostałych zabiegów edytorskich.

Tak przygotowany tekst pomoże nam w dotarciu do szerokiego grona. Dzięki optymalizacji SEO nasze starania nie pójdą na marne. Warto zatem wyrobić sobie nawyk edytowania treści przed publikacją. Zabiegi te zajmą nam kilka chwil, a pozwolą bez trudu i za darmo stać się prowadzącym popularnego bloga.