Jak zwiększyć rozpoznawalność oraz dochody naszej marki? Osiągnięcie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania jest proste dzięki dobrze dobranej strategii marketingowej. Sprawdź, kiedy warto wybrać pozycjonowanie lokalne i jakie zalety niesie ono ze sobą.

Pozycjonowanie ogólne a lokalne

Pojęcie pozycjonowanie jest bardzo szerokie i może oznaczać wiele zadań SEO. Obejmuje ono zarówno optymalizację strony docelowej, jak też działania na zewnętrznych portalach. W zależności od tego, jakie usługi oferujemy użytkownikom, możemy skorzystać z pozycjonowania lokalnego lub ogólnego.

Wybór odpowiedniej strategii jest kluczowy. Pozwoli ona na zabezpieczenie naszego budżetu, jak też pomoże dotrzeć do wybranej grupy docelowej. W przypadku niektórych branż pozycjonowanie lokalne może nam bardzo zaszkodzić, a w innych wspomóc działania marketingowe. Dlatego też rozróżnienie tych pojęć jest bardzo ważne.

Pozycjonowanie ogólne wykorzystuje ogólnopolskie słowa kluczowe, które nie mają nacisku na konkretne miasto. Sprawdzą się one, jeżeli prowadzimy sklep internetowy bądź też udostępniamy usługi na terenie całego kraju.

Natomiast pozycjonowanie lokalne jest skupione wokół konkretnych lokalizacji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich fraz kluczowych, które będą zawierały nazwę miasta, nasza strona zostanie wyświetlona dla użytkowników, znajdujących się w je pobliżu. Jest to możliwe dzięki lokalizacji Google, która zbiera dane dotyczące lokalizacji użytkowników. Jeśli więc prowadzimy biznes tylko w określonym regionie, pozycjonowanie lokalne pozwoli nam zaoszczędzić sporą część budżetu.

Pozycjonowanie lokalne – zalety

Jak już wspomnieliśmy, pozycjonowanie lokalne to możliwość na lepsze zagospodarowanie swoim budżetem. Jeśli zamierzamy wprowadzić takie rozwiązania do swojej strategii marketingowej, osiągniemy szybsze rezultaty aniżeli w przypadku pozycjonowania na słowa ogóle.

Frazy lokalne mają znacznie mniejszą konkurencją. Dlatego zarówno w przypadku SEO, jak i PPC koszt oraz czas potrzebny na osiągnięcie zamierzonych rezultatów jest znacznie mniejszy. Pamiętajmy jednak, że stoi za tym mniej liczebna grupa odbiorców. Zamiast pozycjonować stronę dla wszystkich użytkowników w Polsce, wyświetlamy ją tylko w wybranym mieście. Dlatego upewnijmy się, że taki model będzie dla nas najbardziej skuteczny.

Jeśli zaś chcemy wykorzystać dodatkowe frazy ogólne, co niekiedy ma także swoje uzasadnienie, musimy się liczyć, że poniesiemy wyższe koszta oraz praca będzie bardziej czasochłonna. Osiągnięcie wysokiej pozycji na najbardziej ogólne słowa kluczowe może zająć nam wiele miesięcy, a niekiedy nawet lat. Jednakże osiągnięty rezultat jest wystarczająco opłacalny.

Od czego rozpocząć pozycjonowanie lokalne?

W przypadku kiedy prowadzimy lokalny biznes jak fryzjer czy mechanik samochodowy, warto rozpocząć działania związane z pozycjonowaniem lokalnym. Od czego jednak zacząć? Przede wszystkim od dobrze zaplanowanej strategii oraz doborze odpowiednich słów kluczowych.

To właśnie frazy, które wybierzemy, będą odpowiedzialne za wyświetlanie przy danych wynikach wyszukiwania. Składają się one zarówno z nazwy docelowej miejscowości, jak też usługi czy produktu. W ten sposób powstają wyrażenia typu: „fryzjer Warszawa”, „mechanik Łódź”. Dodatkowo lokalizacja Google pomoże w wyświetlaniu naszej strony również tym użytkownikom, którzy wpisali ogólne słowo kluczowe.

Realizując pozycjonowanie lokalne, nie możemy także zapomnieć o odpowiedniej optymalizacji naszej strony. Sprawienie, aby była ona przyjazna dla odbiorców oraz przejrzysta dla robotów wyszukiwarki to klucz do osiągnięcia wysokiej pozycji w wyszukiwarce.

Sprawdźmy zatem, czy nasza witryna zawiera różniące się tytuły stron docelowych oraz unikalne meta description, czyli informacje pojawiające się na liście wyników. Równie istotne jest optymalizacja treści oraz kodu. Stron bez błędnych przekierowań oraz adresów URL będzie osiągała znacznie lepsze wyniki.

Nie bez znaczenia jest także sama treść. Pamiętajmy, aby przede wszystkim unikać duplikacji contentu zarówno w obrębie naszej witryny, jak i poza nią. Nie kopiujmy zatem żadnych treści z innych stron i starajmy się, aby wszystkie opisy były unikalne oraz zoptymalizowane.

Dodanie nagłówków HTML, pogrubienie treści i urozmaicenie contentu grafikami uczyni naszą stronę bardziej przyjazną i atrakcyjną dla użytkowników. Po wejściu na taką podstronę będą oni skłonni spędzić na niej więcej czasu, aniżeli na portalu bez żadnych zdjęć z samym blokiem tekstu. Wszystkie te czynniki są brane pod uwagę w trakcie ustalania rankingu, dlatego o nich nie zapominajmy. Najlepiej, aby o odpowiednią optymalizację zadbać już od samego początku, żeby od razu wspinać się po najlepszą pozycję w wyszukiwarce.

Odpowiednie działania w obrębie oraz na zewnątrz witryny pozwolą zwiększyć nasz zasięg wśród lokalnych odbiorców wybór odpowiedniej strategi to nasza furtka do większej liczby odwiedzin i dokonanych konwersji. Zdajmy się na statystyki i intuicję, aby obrać jak najlepszą metodę pozycjonowania.