Czy pozycjonowania można się nauczyć samodzielnie? Jak się okazuje, jak najbardziej. Warto jednak wiedzieć, od czego zacząć oraz z jakich narzędzi skorzystać. W tym celu przedstawiamy poradnik, omawiający najważniejsze kroki, jakich należy się podjąć, chcąc pozycjonować witrynę.

Przede wszystkim audyt

To właśnie audyt SEO jest jedną z pierwszych rzeczy, jaką musimy wykonać. Dzięki niemu wykryjemy na stronie wszystkie nieprawidłowości oraz rzeczy, które wymagają poprawy. Warto po niego sięgnąć zarówno przed rozpoczęciem pozycjonowania, jak i po przyjęciu witryny z obsługi agencji.

W trakcie robienia audytu skupiamy się nie tylko na rzeczach związanych z treściami, ale także z aspektami technicznymi. Miejmy świadomość, że te wątki przeplatają się ze sobą i wspólnie wpłynie wpływają na to, jak nasza strona zostanie odebrana przez użytkowników oraz roboty.

Zwróćmy zatem uwagę, czy witryna w ogóle pojawia się w wynikach wyszukiwania, czyli czy jest poprawnie zindeksowana. Jeśli tak, to zobaczmy również, na jakie frazy jest wyświetlana i jakie zajmuje pozycje.

Do pozostałych aspektów technicznych należy obecność instrukcji dla robotów, czyli mapa strony, jak i plik robot.txt. Dobrze też, aby witryna posiadała przyjazne adresy URL, które nie generują błędów ani duplikacji.

Istotnym czynnikiem jest sama treść. Najważniejsze, aby była ona unikalne, czyli nieskopiowana z innych stron. Każdy nasz artykuł powinien być nasycony słowami kluczowymi, posiadać tytuł, a także nagłówki html. Warto opatrzeć go również grafikami, opatrzonymi tekstem alternatywny, a do podstrony napisać meta opis.

Sprawdzenie konkurencji

Żeby osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, musimy przede wszystkim przebić swoją konkurencję, a ta najprawdopodobniej poczyniła już kroki w kierunku pozycjonowania. Warto zatem sprawdzić nie tylko jaką pozycję względem nich zajmujemy, ale także inne parametry.

Za pomocą narzędzi, które są umówione poniżej, możemy sprawdzić przykładowo linkowanie danej domeny. Pozwoli nam to zobaczyć, z jakich stron pochodzą linki wychodzące, co może być dla nas ważną wskazówką, gdzie sami powinniśmy się wyświetlać.

Niebagatelne znaczenia mają również słowa kluczowe. Przy ich wyborze kierujmy się przede wszystkim tym, co sami mamy do zaoferowania naszym klientom. Chodzi tu nie tylko o same produkty, ale także problemy, jakim można zaradzić dzięki naszym usługom. Jeśli brakuje nam pomysłu, warto sprawdzić słowa kluczowe naszej najbliższej konkurencji i wybrać te, które będą  najbardziej trafne.

Linkowanie zewnętrzne oraz wewnętrzne

Nie ma pozycjonowania bez linkowania. Dlatego należy działać już od samego uruchomienia strony. Zarówno linkowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne, przyczynią się do naszego wzrostu w wynikach wyszukiwarki.

Żeby linkować wewnętrznie, nie potrzebujemy dodatkowego budżetu. Sami możemy umieścić odnośniki w obrębie naszej witryny. W tym celu warto wykorzystać na przykład firmowego bloga, z którego możemy linkować do innych wpisów, jak też do kategorii, czy produktów. Jeśli nie prowadzimy bloga, wypróbujmy menu okruszkowe, czy też umieśćmy linki w opisach produktów, czy kategorii.

Z kolei linkowanie zewnętrze to przede wszystkim publikacja artykułów sponsorowanych na innych portalach. Jeśli umieścimy taki tekst z linkiem na poczytnej stronie, odnośnik przekaże nam sporo mocy – link juice, a do tego zachęci także użytkowników zewnętrznej strony do odwiedzenia naszej witryny. Oba te zdarzenia będą miały odbicie na pozycję naszej strony.

Narzędzia do pozycjonowania

Wiele z tych rzeczy, o których pisaliśmy powyżej, jesteśmy w stanie wykonać ręcznie. Jednakże pomiary, analiza oraz sprawdzenie efektywności jest możliwe wyłącznie poprzez specjalne narzędzie. Nie są one bezpłatne, ale tylko dzięki nim uda nam się osiągnąć zamierzony efekt. Przedstawiamy najważniejsze z nich:

Seostation

Narzędzie, dzięki któremu sprawdzimy naszą pozycję na poszczególne słowa kluczowe. Seostasion pozwala w dodatku na sprawdzenie wyników wyszukiwania względem danej lokalizacji, co może okazać się przydatne, jeśli planujemy wdrożyć także pozycjonowanie lokalne.

Koszt: od 27 złotych.

Semstorm

Semstorm to polska firma, która stworzyła jedno z najpopularniejszych narzędzi, jakie można wykorzystać do monitorowania słów kluczowych. Oprócz nich będziemy mieli również możliwość sprawdzenia konkurencji, a nawet podglądu płatnych kampanii PPC.

Koszt: od 99 złotych.

MajesticSEO

MajesticSEO to konieczne narzędzie, jakie jest wykorzystywane do sprawdzenia linkowania. Pokaże nam on, jakie domeny linkują do strony, a także określą ich tematyczność. Pomoże to w analizie konkurencji.

Koszt: od 46,99 euro

Ahrefs.

To kolejne narzędzie służące do analizy linkowania. Ahrefs oferuje nam przegląd naszych linków, z którego dowiemy się na przykład, ile mamy zepsutych linków prowadzących do strony.

Koszt: od 99 dolarów.

Pozycjonowanie nie jest zatem trudne. Z dobrymi narzędziami możemy osiągnąć naprawdę wysokie wyniki. Jeśli jednak brakuje nam czasu i chcielibyśmy zlecić tę pracę specjalistom – skorzystajmy z usług agencji SEO, która zadba kompleksowo o naszą stronę.