Optymalizacja strony internetowej jest szerokim pojęciem, które obejmuje zarówno publikację treści, jak i aspekty techniczne witryny. To dzięki niej jest możliwe zajmowanie wysokiego miejsca w wynikach wyszukiwania, jak też skupianie wokół siebie właściwej grupy docelowej. Czy jednak wiemy, co obejmują poszczególne działania związane z optymalizacją oraz jakie efekty mogą one przynieść?

Optymalizacja techniczna strony internetowej

Optymalizacja techniczna to działania prowadzone on-site, które mają usprawnić indeksację witryny przez roboty wyszukiwarki. Nie bez powodu uważa się ją za najtrudniejszą. Niepoprawnie wykonana optymalizacja techniczna całkowicie uniemożliwić indeksację, przez co nasza strona przestanie się wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Z drugiej strony jednak nie może jej zabraknąć, jeśli chcemy osiągać wysokie pozycje Google.

Co obejmuje optymalizacja techniczna?

Na optymalizację techniczną składają się takie działania jak:

– przyśpieszenie ładowania się strony – modyfikacja i eliminacja elementów, które opóźniają czas ładowania się strony to jeden z najbardziej istotnych czynników SEO. Witryna, która ładuje się dłużej aniżeli 5 sekund, jest bardzo często opuszczana przez użytkowników. Natomiast wysoki współczynnik odrzuceń powoduje naszą słabszą pozycję.

Jeśli nasza strona ładuje się zbyt wolno, warto przyjrzeć się, czy dane elementy jej nie blokują. Bardzo często jest to bardzo duża ilość wtyczek, jak też nieskompresowane zdjęcia. Grafiki, które są większe aniżeli 400kb, mogą wyświetlać się niepoprawnie, jak też spowolnią całą naszą stronę. Warto zatem zmniejszyć ich rozmiar, co nie przełoży się na ich jakość.

– struktura strony – to ona odpowiada za poruszanie się robotów po naszej witrynie. Najważniejsze, aby była ona jak najbardziej przejrzysta oraz czytelna. Może nam w tym pomóc linkowanie wewnętrzne. Nie zapominajmy także o dodaniu pliku robot.txt, który pokieruje roboty po naszej stronie i wskaże elementy do indeksacji.

– działające linki – strona z niedziałającymi linkami nie ma prawa pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania. Błędy w przekierowaniach mogą nieść ze sobą takie same skutki jak zbyt wolne ładowanie się witryny. Dlatego sprawdźmy, czy w obrębie strony nie ma odnośników do stron, które nie istnieją – błąd 404. Jeśli dany adres nie działa lub też podstrona jest w trakcie modyfikacji, nie zapomnijmy użyć odpowiednich przekierowań 301.

Dlaczego warto optymalizować stronę w aspekcie technicznym?

Optymalizacja techniczna jest tak samo ważna, jak optymalizacja contentu. Wpływa ona zarówno na zachowanie robotów wyszukiwarek, jak i na User Experience. Sprawne poruszanie się po witrynie, działające linki oraz kompresja plików nie umknie uwadze użytkownikom, jak i robotom. Dlatego warto pracować nad optymalizacją już od samego początku, aby skutecznie podnosić pozycję swojej witryny.

Optymalizacja treści na stronie internetowej

Obok optymalizacji technicznej, specjaliści SEO zajmują się także optymalizacją treści. Pozwoli ona uzyskać nie tylko dobry efekt pozycjonowania, ale przyczyni się również do pozyskania wartościowego ruchu na słowa kluczowe, które są dla nas najważniejsze.

Co obejmuje optymalizacja treści

Optymalizacja treści obejmuje przede wszystkim modyfikację publikowanych artykułów, jak też elementów, które znajdują się w ich obrębie. Są to przede wszystkim:

– dodanie odpowiednich nagłówków – żeby wyszukiwarka poprawnie odczytała tekst, potrzebujemy dodać nagłówki zapisane w kodzie HTML. Pozwoli to także zróżnicować treść, czyniąc ją bardziej czytelną. W nagłówkach warto również dodać słowa kluczowe, na które chcemy się pozycjonować.

– unikalna treść – duplikacja treści jest rzeczą, której należy się wystrzegać w każdym przypadku. Nawet jeżeli użytkownik nie będzie miał świadomości, że czyta powielony tekst, wyszukiwarka od razu to zauważy i obniży ranking naszej domeny.

– umieszczanie słów kluczowych – napisanie publikacji powinna poprzedzać analiza słów kluczowych, na które chcemy się pozycjonować. Powinny one odpowiadać najczęstszym zapytaniom naszej grupy docelowej oraz usługom, jakie oferujemy. Uważajmy jednak, aby nasycenie słowami kluczowymi nie było większe aniżeli 5%. Dzięki temu unikniemy nienaturalnego efektu.

– optymalizacja grafik – dodawanie zdjęć do publikowanych treści w znacznym stopniu je uatrakcyjni. Warto jednak je wykorzystać także do uwzględnienia słów kluczowych. W tym celu można dodać odpowiednie frazy do tekstu alternatywnego, który jest odczytywany przez roboty wyszukiwarki.

Dlaczego warto optymalizować treści na stronie?

Jeśli zadbamy o publikację wartościowego contentu, napisanego dla użytkowników oraz według zaleceń SEO, możemy w znacznym stopniu wpłynąć na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Użycie zaś odpowiednich słów kluczowych pomoże nam trafić do grupy docelowych odbiorców, którzy mogą być zainteresowani naszymi usługami.

Optymalizacja treści zwiększy wartościowy ruch na naszej stronie, a zmniejszy ten przypadkowy. Pomimo że tworzenie dobrego contentu to nieprzerwane działanie, wpływa ono znacząco na pozycję naszej strony. Dlatego warto o tym pamiętać, optymalizując stronę pod względem technicznym.