Content is the King – każdy, kto chociaż raz miał styczność z marketingiem, czy też promował swoją firmę, usłyszał to stwierdzenie. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, jaką rolę content marketing w rzeczywistości odgrywa? Umiejętność tworzenia atrakcyjnych treści może rozszerzyć nasz zasięg bardziej aniżeli kampania płatna. Warto zatem przyjrzeć się bliżej content marketingowi i jego zaletom.

Content Marketing – fundament nie tylko SEO

Publikacja wartościowych treści to tylko jedno z wielu zadań, które stawia sobie content marketing.  To właśnie one przyczyniają się do tego, jaką pozycję zajmie nasza strona w wynikach wyszukiwania. Bez content marketingu nie tylko działania SEO nie odniosą oczekiwanego  rezultatu, ale także kampanie PPC.

Nie zależnie od tego, ile przeznaczymy na promowanie postów, czy na kampanie GoogleAds, tylko dzięki wartościowym treściom zaciekawimy użytkownika, który zostanie na stronie dłużej. Natomiast dzięki możliwości dywersyfikacji publikacji możemy zbudować naszą rozpoznawalność i zadbać o jej odpowiedni wizerunek.

Zwiększenie zainteresowania użytkowników

Jednym z najbardziej pożądanych działań użytkowników, jakie życzyłyby sobie marki w internecie to bezinteresowne polecenie dalej. Wszelkiego rodzaju udostępnianie postów, czy dzielenie się linkami może bardzo pomóc w prowadzeniu naszej działalności.

Kiedy jednak użytkownik udostępni link do naszej strony? Rzecz jasna wtedy, kiedy treść wyda mu się interesująca i będzie chciał, aby jego grono znajomych również mogło ją przeczytać. Nawet najlepsza kampania PPC nie przyniesie takiego rezultatu, jak content marketing.

Dostarczając odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania użytkowników, możemy zyskać nowych czytelników, którzy będą faktycznie zainteresowani tym, czym się zajmujemy. Niezależnie od tego, czy prowadzimy sklep internetowy, czy świadczymy usługi B2B, tego rodzaju działanie dostarczy nam zaangażowanych fanów oraz nowe konwersje.

Nie zapominajmy także o wpływie  na pozycjonowanie. Nawet jeśli link na forum znaczy mniej aniżeli odnośnik na dużym portalu to i tak jest to zawsze dodatkowa cegiełka do budowania naszego zróżnicowanego profilu linków. Poza tym im lepsze treści tworzymy, tym większa szansa na to, że dany artykuł będzie polecony przez największe strony branżowe.

Przygotuj swoją strategię jak najwcześniej

Content marketing to przede wszystkim strategia marketingowa, która ma odpowiadać na realne potrzeby i pytania użytkowników. Dlatego musi zostać przygotowana wcześniej, aby stworzyć wizerunek naszej docelowej persony oraz po to, żeby określić kanały sposoby komunikacja.

Nie ma jednej recepty na stworzenie własnej strategii content marketingowej. Każda branża jest inna i ma różnych odbiorców. Nie warto zatem błądzić na ślepo. Zamiast tego lepiej jest postawić na wcześniej przygotowany plan działania. Powinien on określać nie tylko to, gdzie będziemy publikować, ale także kiedy i co.

Przygotowanie publikacji odpowiednio wcześnie pozwoli na dokonanie korekt oraz weryfikację. Dzięki czemu unikniemy wizerunkowej wpadki. Po umieszczeniu treści nie puszczajmy jednak ręki z pulsu – analiza i bieżąca koordynacja to podstawowe elementy prowadzenia kampanii marketingowej.

Dzięki kontrolowaniu reakcji oraz optymalizacji będziemy w stanie osiągnąć lepsze rezultaty przy późniejszych publikacjach. Biznesowe podejście oraz trafianie w bieżące trendy oraz gusta to klucz do skutecznej kampanii.

Jak tworzyć ciekawe treści?

Kiedy wiemy, jak dużą rolę odgrywa marketing treści, warto zadać sobie pytanie, jak publikować ciekawe materiały, które będą się cieszyć zainteresowaniem. Zaczynając jakiekolwiek działania oraz przygotowanie strategi, miejmy jednak na uwadze, że content marketing to nie tylko artykuły sponsorowane, czy też wpisy na blogu.

Szeroko rozplanowana strategia contentowa równie dobrze może zawierać materiały video, webinary, czy też infografiki. Pomogą one urozmaicić i uatrakcyjnić publikowane treści i przykują uwagę odbiorcy. Dlatego przyda nam się nie tylko współpraca z copywriterem, który napisze profesjonalny artykuł, ale także z grafikiem, który opatrzy go w atrakcyjne ilustracje.

Pamiętajmy przede wszystkim, że jeżeli chcemy pisać do naszych odbiorców, to skupmy się na nich, a niekoniecznie na samej wyszukiwarce. Triki w pozycjonowaniu nie działają już od dawna, w najgorszym wypadku mogą nas kosztować karą ze strony wyszukiwarki. Dlatego piszmy dla użytkowników, a nie dla robotów Google.

Im publikacja jest ciekawsze i wartościowa, tym większe uznanie zdobędzie przez wyszukiwarkę, która stawia sobie za cel promowanie tego rodzaju materiałów. Poruszajmy zatem tematy, jakie najbardziej nurtują naszą grupę docelową i dopasujmy styl wypowiedzi. Wskazówką mogą być najczęściej wyszukiwane frazy, do których dotrzemy za pomocą narzędzi Google, jak też tych zewnętrznych.

Po przygotowaniu artykułu warto pomyśleć nad jego urozmaiceniem. To właśnie w tym celu posłużą nam wcześniej wspomniane grafiki, wykresy, czy też materiały video. Czy jednak taka treść obroni się sama? Tylko w niektórych przypadkach. Zamiast czekać na łaskę algorytmu, warto go wesprzeć. Promowanie swoich publikacji za pomocą udostępnień w social mediach, czy też informowanie o nich w newsletterach, pomoże dotrzeć do znacznie większej grupy docelowej, dzięki której poprawimy swoją pozycję w wyszukiwarce.